Beta

Akcja kartek świątecznych

12.17.2020
Święta Bożego Narodzenia to najcieplejsze i najbardziej wzruszające ze wszystkich świąt. To czas, kiedy mamy nadzieję na lepsze, wymyślamy życzenia i niezależnie od wieku oczekujemy magii świąt.
Niestety wielu z nas nie zgromadzi się w tym roku przy rodzinnym stole, nie ogrzeje w uśmiechach rodziny i przyjaciół. W tej chwili w niewoli z powodów politycznych jest w Białorusi 156 osób. Politycy, blogerzy, działacze społeczni, dziennikarze i zwykli Białorusini – dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszej uwagi.
Właśnie dlatego Dom Białoruski w Warszawie rozpoczyna AKCJĘ KARTEK ŚWIĄTECZNYCH. Zachęcamy do wspierania więźniów politycznych i wysyłania im życzeń świątecznych, przypominając im, że na tym świecie jest jeszcze dobro, współczucie i nadzieja. I jest także nasz prawdziwy białoruski cud – solidarność!
Będziemy wdzięczni, jeśli opublikujecie w sieciach społecznościowych specjalne zdjęcia lub filmy z hashtagami #CardForBelarusianPrisoner – w ten sposób będziemy mieli całą kolekcję wsparcia i życzliwości!
Znani politycy, artyści i dziennikarze z Polski i Białorusi już zgodzili się na wzięcie udziału w naszej akcji, przyłączyć może się każdy! Adresy więźniów politycznych można znaleźć poniżej. Weź udział w akcji, prześlij życzenia więźniowi politycznemu!

 

  • Paweł Siewiaryniec – polityk opozycyjny, współzałożyciel partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja. Został zatrzymany przez milicję 7 czerwca w drodze do domu. Po 75 dniach aresztu administracyjnego Paweł Siewiaryniec nie został wypuszczony, ale przeniesiono go do Aresztu Śledczego nr 1 jako podejrzanego na podstawie art. 293 Kodeksu karnego (masowe zamieszki).

Adres: Areszt śledczy nr 1, ul. Wołodarskiego 2, Mińsk, 220030

  • Mikołaj Statkiewicz, polityk opozycyjny, został zatrzymany 31 maja po drodze na Kamarouski rynek w Mińsku, gdzie miał uczestniczyć w przedwyborczej pikiecie Swiatłany Cichanouskiej. 30 czerwca Mikołaj Statkiewicz miał zostać zwolniony po 30 dniach aresztu administracyjnego, jednak dzień wcześniej wieczorem śledczy zadzwonił do żony Statkiewicza i powiedział, że polityk jest podejrzany o popełnienie przestępstwa z paragrafu 1 art. 342 Kodeksu Karnego (organizacja lub udział w akcjach zbiorowych rażąco naruszających porządek publiczny).

Adres: Areszt śledczy, ul Sowiecka, 22A, Żodino, 222163

  • Wiktar Babaryka, kandydat na prezydenta, został zatrzymany 18 czerwca wraz ze swoim synem Eduardem w drodze do komisji wyborczej w celu złożenia zebranych podpisów. W dniu 21 czerwca Wiktar Babaryka został oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 243 („Uchylanie się od podatków i opłat, które spowodowało szkody w szczególnie dużej wysokości”), paragrafu 2 art. 235 („Legalizacja funduszy uzyskanych w sposób nielegalny, popełniona wielokrotnie lub przez urzędnika przy użyciu swoich służbowych uprawnień lub w szczególnie dużej kwocie”), a także na podstawie paragrafu 2 art. 431 („Wielokrotne wręczanie łapówek lub na dużą skalę”). Później zarzut na podstawie paragrafu 2 art. 431 Kodeksu karnego został przeklasyfikowany na paragraf 3 art. 430 („Otrzymanie łapówki w szczególnie dużej kwocie przez zorganizowaną grupę lub osobę na odpowiedzialnym stanowisku”).

Adres do korespondencji: Główny Urząd Pocztowy, skrytka nr 8, Mińsk, 220050

  • Maksim Znak, członek prezydium Rady Koordynacyjnej ds. uregulowania kryzysu politycznego, prawnik. Zatrzymany 9 września. Komitet Śledczy stwierdził, że Maksim Znak jest podejrzany o popełnienie przestępstwa na podstawie paragrafu 3 art. 361 kodeksu karnego (wzywanie do działań prowadzących do naruszenia bezpieczeństwa narodowego Republiki Białorusi). 18 września Maksim Znak został oskarżony na podstawie paragrafu 3 art. 361 kodeksu karnego. Prawnik ogłosił strajk głodowy, aby nie zgodzić się z zarzutami.

Adres: Areszt śledczy nr 1, ul. Wołodarskiego 2, Mińsk, 220030

  • Maria Kalesnikawa, członkinia prezydium Rady Koordynacyjnej, szefowa sztabu wyborczego Wiktara Babaryki. Została uprowadzona 7 września w Mińsku i razem z dwoma innymi członkami Rady Koordynacyjnej Antonem Radniankowem i Iwanem Krawcowem została siłą wywieziona na białorusko-ukraińską granicę w celu wydalenia z kraju. Jednak Maria swoim działaniem uniemożliwiła jej wykonanie poprzez podarcie paszportu na przejściu granicznym i wyskoczenie z samochodu. 9 września okazało się, że kobieta została zatrzymana i jest podejrzewana o popełnienie przestępstwa na podstawie paragrafu 3 art. 361 Kodeksu karnego (wzywanie do działań prowadzących do naruszenia bezpieczeństwa narodowego Republiki Białorusi).

Adres: Areszt śledczy, ul Sowiecka, 22A, Żodino, 222163

  • Ihar Losik – administrator kanału na Telegramie „Białoruś Mózgu”, który ma ponad 172 tysięcy obserwujących. 25 czerwca w domu w Baranowiczach, w którym mieszka Ihar Łosik z rodziną odbyło się przeszukanie przy którym doszło do zatrzymania. Wieczorem tego samego dnia okazało się, że przeciwko Iharowi Losikowi została wszczęta sprawa karna z art. 342 KK.

Adres: Areszt śledczy, ul Sowiecka, 22A, Żodino, 222163

  • Siarhei Sparysz, działacz partii Narodnaja Hramada, został zatrzymany 25 czerwca przez funkcjonariuszy policji w cywilu, którzy użyli siły fizycznej, aby wyciągnąć go z mieszkania. Powodem zatrzymania był wyrok 15-dniowego aresztu administracyjnego Siarhieja Sparysza za złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojskowym w Mińsku w dniu 8 maja br. 9 lipca ogłoszono, że wzbudzono wobec niego sprawę karna na podstawie paragrafu 1 art. 342 KK.

Adres: Areszt śledczy nr 1, ul. Wołodarskiego 2, Mińsk, 220030

  • Uładzimir Cyhanowicz – bloger i autor kanału na YouTube MozgON, został zatrzymany 9 czerwca, w celu odbycia 15-dniowego aresztu zasądzenego w stosunku do niego jeszcze w marcu 2020 roku. 26 czerwca obrońcy praw człowieka dowiedzieli się, że Uładzimir Tsyganowicz został przeniesiony do aresztu śledczego nr 1 na ulicy Wołodarskiego. Jest także podejrzanym w „sprawie Cichanouskiego”.

Adres: Areszt śledczy nr 1, ul. Wołodarskiego 2, Mińsk, 220030

  • Eduard Babaryka – przewodniczący grupy inicjatywnej kandydata na prezydenta Wiktara Babaryki. Został zatrzymany 18 czerwca. 21 czerwca Eduard Babaryka został oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 243 („Uchylanie się od płacenia podatków i opłat, które spowodowało szkody w szczególnie dużej wysokości”).

Adres do korespondencji: Główny Urząd Pocztowy, skrytka nr 8, Mińsk, 220050

  • Alana Gebremariam – członkini Rady Koordynacyjnej. Alana została zatrzymana 12 listopada w ramach sprawy karnej z art. 342 paragraf 1, kodeksu karnego Republiki Białorusi (organizacja lub udział w akcjach zbiorowych rażąco naruszających porządek publiczny).

Adres: SIZO-1, ul Wołodarskiego 2, Mińsk, 220030

  • Eduard Palczys – znany bloger i osoba publiczna, został zatrzymany pod koniec października w nieznanych okolicznościach w ramach postępowania administracyjnego. Później okazało się, że w czerwcu Edward został dwukrotnie skazany zaocznie przez sąd na 15 dni więzienia. Ale po odbyciu “kary” nie opuścił aresztu śledczego przy ulicy Akrescina. Został oskarżony na podstawie paragrafu 1 art. 243 (organizacja masowych zamieszek). Nie wiadomo jednak co konkretnie zarzuca się blogerowi.

Adres: SIZO-1, ul. Wołodarskiego 2, Mińsk, 220030

  • Siarhei Cichanouski – bloger, założyciel kanału na Youtube „Państwo do życia”. Został zatrzymany w Grodnie 29 maja podczas pikiety w celu zebrania podpisów pod nominacją jego żony Swiatłany Cichanouskiej jako kandydatki na prezydenta. 8 czerwca Siarhei Cichanouski, podobnie jak sześciu innych zatrzymanych, został oskarżony na podstawie paragrafu 1 art. 342 kodeksu karnego. Później został jeszcze oskarżony na podstawie artykułu 191 kodeksu karnego Republiki Białorusi.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Mikalai Dziadok – bloger i aktywista. Został zatrzymany 12 listopada przez HUBAZiK MSW. Podczas zatrzymania został ciężko pobity. Mikalai Dziadok został oskarżony na podstawie paragrafu 1 art. 342 kodeksu karnego (organizacja lub udział w akcjach zbiorowych rażąco naruszających porządek publiczny).

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Daria Czulcowa – dziennikarka kanału telewizyjnego Biełsat. Wraz z dziennikarką Kaciaryną Andriejewą stała się podejrzaną w sprawie karnej o organizowanie działań rażąco naruszających porządek publiczny (art. 342 kk).

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Kaciaryna Andriejewa (Bachwałowa) – dziennikarka kanału telewizyjnego Biełsat. 15 listopada, po transmisji na żywo z miejsca brutalnego stłumienia protestów na „Placu Przemian” w Mińsku, została oskarżoną w sprawie karnej w sprawie organizacji działań rażąco naruszających porządek publiczny (art. 342 kk). Nie została zwolniona po siedmiu dniach aresztu administracyjnego.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Kaciaryna Barysewicz – dziennikarka portalu TUT.BY. Została zatrzymana 19 listopada w związku ze sprawą karną dotyczącą rzekomego ujawnienia tajemnicy lekarskiej dotyczącej Ramana Bandarenki, który został pobity na śmierć (paragraf 3 art. 178 kk). Kaciaryna zacytowała w artykule słowa lekarza o braku alkoholu we krwi Romana, co było sprzeczne z oświadczeniami władz.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Uladzislau Marcinowicz student IV roku Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, administrator kanału telegramowego Białe Fartuchy. Został zatrzymany 19 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Ałeh Korban – lider inicjatywy społecznej „Alternatywa”. Zatrzymany 25 października. Najpierw został skazany na 15 dni więzienia, a następnie przeniesiony do aresztu śledczego nr 1.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Iwan Andruszojć – zatrzymany 5 listopada, przeszukano jego dom, skonfiskowano sprzęt i dokumenty.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Tacciana Jakełczyk – studentka Wydziału Mechaniki i Matematyki Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Zatrzymana 26 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Ryhar Saladounikau – mieszkaniec Maładeczna, został zatrzymany 22 listopada w ramach sprawy karnej o zablokowanie ul. Wialiki Hasciniec

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Dzmitry Karabeinik – mieszkaniec Maładeczna, został zatrzymany 22 listopada w ramach sprawy karnej o zablokowanie ul. Wialiki Hasciniec

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Dzianis Żuk – mieszkaniec Brześcia, zatrzymany 26 listopada w ramach sprawy karnej dotyczącej masowych zamieszek w sierpniu.

Adres: Areszt śledczy 7, ul. Sawieckich Pamieżnikau , 37, Brześć, 224030

  • Ihar Pawarow – zatrzymany 23 listopada i aresztowany za zorganizowanie strajku w przedsiębiorstwie 17 sierpnia.

Adres: Areszt Śledczy 3, ul. Kniżna, 1A, Homel, 246003

  • Aliaksei Sanczuk – zatrzymany 4 listopada na próbie w Mińsku wraz z perkusistami. Zatrzymano wówczas co najmniej 10 muzyków. Przy zatrzymaniu Aliaksei został pobity i zmuszony do pokazania zawartości telefonu. Później mężczyzna został skazany na 15 dni za rzekomy udział w nieuzgodnym wiecu, ale nie został wypuszczony.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Arciom Winakurou – 21-letni student trzeciego roku BDUIR. Według MSW 26 października on i inni studenci weszli do sali, w której odbywały się zajęcia, i zaczęli wzywać do strajku. Arciom został zatrzymany 28 października.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Siarhei Jaraszewicz – jeden z administratorów kanału na Telegramie „Armia z narodem”, mąż więźniarki politycznej Antoniny Kanawałowej. Zatrzymany 2 października.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Aliaksandr Ciareszka – oskarżony w ramach „sprawy Pińskiej” zainicjowanej po wyborach prezydenckich w Pińsku.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul. Brzeska, 258B, Baranowicze, obwód brzeski, 225413

  • Iryna Szczasna – redaktorka kanału na Telegramie „Mój kraj Białoruś”. Zatrzymana 18 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Rusłan Parfionau – członek grupy inicjatywnej Swiatłany Cichanouskiej w Mozyrzu. Został zatrzymany 19 sierpnia w ramach sprawy karnej dotyczącej masowych zamieszek.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Jan Salanowicz – student IV roku studiów dziennych na BDUIR. Zatrzymany 1 listopada. Stanem na 30 listopada Jan został skazany łącznie na 86 dni aresztu administracyjnego.

Adres: CIP HUUS Minharwykankama, 1. zavulak Akrescina, 36, Mińsk, 220089

  • Aiaksei Samusienka – zatrzymany 5 listopada w ramach postępowania karnego z art. 342 kodeksu karnego (czyny rażąco naruszające porządek publiczny). Brat Aleksieja – Kim Samusienka został zatrzymany dwa dni wcześniej.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Kim Samusienka – aktywista, członek zarządu ruchu społecznego „Akcja”. Został zatrzymany 3 listopada. Komitet Śledczy stwierdził, że on i jego znajomi byli zamieszani we włamanie do systemu komputerowego Komitetu Wykonawczego Miasta Mińsk w dniu 3 listopada. Ponadto Komitet Śledczy stwierdził, że Kim Samusienka „od 9 sierpnia aktywnie uczestniczy w niedozwolonych masowych akcjach w stolicy”.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Paweł Drozd – zatrzymany 3 listopada pod zarzutem włamania do sieci komputerowej Komitetu Wykonawczego Miasta Mińska (art. 349 kodeksu karnego paragraf 2) oraz w związku z podejrzeniem o popełnienie czynów rażąco naruszających porządek publiczny (art. 342 ust. 1 kk). Później został oskarżony na podstawie tych artykułów.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Dzmitry Żeburtowicz. Zatrzymany 7 października w pobliżu domu (szedł do sklepu). Zabrano go na komisariat, tam pobito i przeniesiono na Akrescina. Jego dom został przeszukany jeszcze tego samego dnia, skonfiskowano komputer, telefon i inne przedmioty.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Yauhen Kurhanou – Oskarżony o udział w zamieszkach w sierpniu.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Siarhei Krywczenia – uczestnik sprawy karnej dotyczącej masowych zamieszek. Sprawa została wszczęta w związku z wydarzeniami w Brześciu 10 sierpnia. Został zatrzymany 18 sierpnia. Ma dwoje niepełnoletnich dzieci.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Savieckich Pamiezhnikau, 37, Brześć, 224030

  • Wołha Filatczankawa – uczestniczka wideo apelu wykładowców BDUIR przeciwko przemocy. Została zatrzymana 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Maria Kalenik – studentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Została zatrzymana 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Gleb Ficner – student czwartego roku Państwowego Uniwersytetu Lingwistycznego w Mińsku. Został zatrzymany 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Wiktoria Hrankowska – była studentka BNTU, która została wydalona z uczelni w czasie jesiennych protestów w Białorusi. Dziewczyna została zatrzymana 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Ilia Trachtenberg – student wydalony z Wydziału Matematyki BDU. 12 listopada został zatrzymany w ramach sprawy karnej za „organizowanie lub udział w wydarzeniach rażąco naruszających porządek publiczny”.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Anastasia Bułybienka – studentka wydalona z BNTU podczas jesiennych protestów na Białorusi. Dziewczyna została zatrzymana 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Ksenia Syramalot – studentka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, rzeczniczka Białoruskiego Zrzeszenia Studentów, wolontariuszka Centrum Praw Człowieka „Wiasna”. Ksenia została zatrzymana 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Jahor Kaniecki – student Wydziału Biologii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, członek Białoruskiego Związku Studentów, działacz Wolnego Związku Zawodowego. Został zatrzymany 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Kasia Budko – uczestniczka Białoruskiego Związku Studentów, studentka Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego. Kasia została zatrzymana 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Jana Arabeika jest aktywistką, zwolenniczką Białoruskiego Związku Studentów, studentką Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego. Została zatrzymana bezpośrednio w internacie 12 listopada.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Timur Ryzapur – Zatrzymany 30 września. 37-letni taksówkarz wracał wieczorem 10 sierpnia z pracy do domu, został pięciokrotnie postrzelony gumowymi kulami.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Savieckich Pamiezhnikau, 37, Brześć, 224030

  • Roman Hwazdziełka – Zatrzymany 20 października pod zarzutem udziału w zamieszkach 10 sierpnia w Brześciu.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Savieckich Pamiezhnikau, 37, Brześć, 224030

  • Wołha Klaskouska – była dziennikarka Narodnej Woli, została zatrzymana 14 października w Mińsku. Jest oskarżona o blokowanie ruchu transportu na skrzyżowaniu alei Rokossowskiego i ulicy Plechanowa wieczorem 13 października. W akcji wzięło udział ok. 7 osób, w tym Wołha Klaskouska. Pokłócili się oni z jednym z kierowców. Zarzuca się jej popełnienie przestępstwa z art. 342 kodeksu karnego (organizacja akcji masowych rażąco naruszających porządek publiczny i powodujących przeszkody w pracy transportu).

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Dzmitry Kanapiełka – Zatrzymany 11 września. Obwinia się go o wydarzenia z 9-12 sierpnia w Mińsku. Mieszkał w tym czasie w hotelu Victoria.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Dzmitry Dubkou. Oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach).

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Wiktar Siadou – Został zatrzymany 16 października na podstawie nagrania wideo, na którym rzekomo rzucał kamieniami w funkcjonariuszy w Mińsku.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Ihar Prażennikau – Został zatrzymany 4 października podczas „Marszu na rzecz uwolnienia więźniów politycznych” w ramach postępowania administracyjnego. Nie został wypuszczony po 13-dniowym uwięzieniu.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Yauhen Dzmitrieu – został zatrzymany 4 października po „Marszu wyzwolenia więźniów politycznych” w pobliżu swojego domu w Mińsku. Przypuszczalnie był obserwowany.

Adres: ul. Zhodino Savetskaya, 22a, 222163 ST-8

  • Kirył Pawławiec – Został zatrzymany 4 października po „Marszu na rzecz uwolnienia więźniów politycznych”. Został skazany na 14 dni więzienia, ale nie został wypuszczony.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Raman Kananowicz – Zatrzymany 16 października. 24-letni mężczyzna jest oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kk (udział w zamieszkach) za wydarzenia z 9-15 sierpnia w Mińsku.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Dzianis Hutin, administrator kanału Masiukouszczyna, został zatrzymany 22 września w Mińsku.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Yauhen Prapolski – Zatrzymany 29 września. Państwowa telewizja pokazała go w swoim materiale „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi identyfikuje administratorów „anonimowych” czatów i uczestników protestów”.

Adres: ul. Zhodino Savetskaya, 22a, 222163 ST-8

  • Jurij Kuźmicz – oskarżony o udział w masowych zamieszkach w Brześciu.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Savieckich Pamiezhnikau, 37, Brześć, 224030

  • Maksim Babicz – niepełnoletni chłopak oskarżony o wzięcie udziału w wydarzeniach 13 października w Mińsku.

Adres: ul. Zhodino Savetskaya, 22a, 222163 ST-8

  • Iwan Bahdzewicz. Został zatrzymany 19 października we wsi Rybcy w powiecie puchawickim. W zatrzymaniu Iwana wziął autobus pełen uzbrojonych OMONowców. Jest on oskarżony o udział w zamieszkach w Mińsku.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Maria Niescierawa – Zarzuca jej się „udział w zamieszkach w Mińsku”.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Siarhei Bryl – Został zatrzymany 23 września podczas pracy w Mińsku z zarzutem wzięcia udziału w zamieszkach, przeszukano jego miejsce zamieszkania i skonfiskowano cały sprzęt.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Andrei Papou – Był ranny i zatrzymany 9 sierpnia. Andrei został ponownie zatrzymany 1 września.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Paweł Niadbaiła – Mieszkaniec Swietłahorska, został zatrzymany 29 września w ramach sprawy karnej dotyczącej zamieszek.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Siarhei Liażenka – oskarżony w “sprawy pińskiej”. 30 sierpnia Siarhei został umieszczony w areszcie domowym na podstawie środka tymczasowego, a 23 września mężczyzna został ponownie zatrzymany za „udział w zamieszkach”.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

  • Dzmitry Iwaszkou, członek grupy inicjatywnej Swiatłany Cichanouskiej, został zatrzymany 27 września.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Walery Kalenczyc. Oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach w Mińsku).

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Jurij Białko. Zatrzymany w sprawie udziału w zamieszkach.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Denis Boltuc. Zatrzymany 25 września jako podejrzany w sprawie zamieszek.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Dzmitry Lastouski. Zatrzymany 29 września w sprawie zamieszek.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Jarosław Zbarouski. Zatrzymany 25 września w sprawie zamieszek.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Andrei Czapiuk – Wolontariusz Wiasny, został zatrzymany 2 października w Mińsku przez funkcjonariuszy HUBAZIK. Wszystkie działania Andreia Czapiuka były wyłącznie pokojowe, dotyczyły praw człowieka i miały na celu pomoc ludziom poszkodowanym na podstawie ich poglądów politycznych i przekonania.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Uladzimir Garoh – został zatrzymany w tzw. „Sprawie karelickiej”. Uładzimirowi Garohowi postawiono zarzuty na podstawie art. 293 Kodeksu karnego (masowe zamieszki).

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

  • Maksim Zinewicz – został ranny w nogę gumową kulą podczas wiecu protestacyjnego 10 sierpnia w Brześciu. Zatrzymany 25 sierpnia pod zarzutem udziału w zamieszkach.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

  • Michaił Kaliszuk – Został zatrzymany i pobity przez policję 10 sierpnia w Brześciu. 11 sierpnia Michaił został wypuszczony. 31 sierpnia został ponownie aresztowany pod zarzutem udziału w zamieszkach.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

  • Antonina Kanavalava – pełnomocniczka Swiatłany Cichanouskiej, zatrzymana 6 września.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Iwan Krasouski – działacz ruchu anarchistycznego, zatrzymany 24 września.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Ilia Migno – został zatrzymany 19 sierpnia w miejscu zamieszkania pod zarzutem udziału w zamieszkach.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

  • Anna Sungurawa – Zatrzymana 25 września. Ma status podejrzanej na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach).

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Tamaz Pipia – kibic klubu MTZ-RIPA, zatrzymany 26 września w Grodnie pod zarzutem organizowania masowych zamieszek 23 września, po potajemnej inauguracji Aliaksandra Łukaszenki.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Timur Pipia – kibic klubu MTZ-RIPA, zatrzymany 26 września w Grodnie pod zarzutem organizowania masowych zamieszek 23 września, po potajemnej inauguracji Aliaksandra Łukaszenki.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

  • Rascisław Stefanowicz – członek Rady Koordynacyjnej, został zatrzymany i pobity przez OMON 29 września.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Arciom Kasakouski – zatrzymany 27 września w sprawie zamieszek.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Dzianis Marusewicz.- przebywa w areszcie od 11 września w ramach postępowania karnego dotyczącego masowych zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

  • Mark Salonikau – zatrzymany w ramach sprawy karnej dotyczącej zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

  • Yauhen Kachanouski, mieszkaniec Żłobina, został zatrzymany 27 sierpnia.

Adres: Areszt Śledczy 3, ul Książka, 1A, Homel, 246003

  • Aliaksandr Kisialiou, mieszkaniec Żłobina, został zatrzymany i skazany za udział w pokojowym proteście w nocy z 11 na 12 sierpnia. Nie został wypuszczony po aresztowaniu.

Adres: Areszt Śledczy 3, ul Książka, 1A, Homel, 246003

  • Andrei Woinicz – działacz “Europejskiej Białorusi”, został zatrzymany 25 września w ramach postępowania karnego za udział w zamieszkach.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Yauhen Afnahel – działacz “Europejskiej Białorusi”, został zatrzymany 25 września w ramach postępowania karnego za udział w zamieszkach.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Paweł Juchnewicz, działacz “Europejskiej Białorusi”, został zatrzymany 25 września w ramach postępowania karnego za udział w zamieszkach.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Uladzislau Jeuscihneeu – oskarżony o stawianie oporu funkcjonariuszom OMONu podczas zatrzymania pokojowych demonstrantów na wiecu 19 czerwca 2020 roku w Maładecznie. W dniu 29 września 2020 roku Sąd Rejonowy w Maładzecznie skazał go na 3 lata więzienia.

Adres: ICU Zhodino, ul. Savetskaya, 22A, 222163

  • Paweł Peskou – 29 września sąd rejonowy w Maladzechna skazał go na podstawie paragrafu 2 art. 363 kodeksu karnego na 3 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności.

Adres: ICU Zhodino, ul. Savetskaya, 22A, 222163

 

  • Sciapan Latypau – arborysta i dyrektor firmy Belarbo, mieszkaniec domu w pobliżu tzw. „Placu Przemian”. Został zatrzymany 15 września na podwórzu osiedla przy ul. Czarwiakowa w Mińsku przez OMON. Jego mieszkanie zostało przeszukane. 19 września kilka państwowych kanałów telewizyjnych wyemitowało materiał, w którym zarzucono, że Sciapan Latypau jest podejrzany o zorganizowanie nielegalnego kanału dostaw niebezpiecznych chemikaliów i zamierzał użyć trujących substancji przeciwko funkcjonariuszom milicji.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Marfa Rabkowa – koordynatorka grupy wolontariatu Wiasna i działaczka na rzecz praw człowieka. Została zatrzymana 17 września.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

  • Siarhei Kapanec – zatrzymany w ramach sprawy dotyczącej zamieszek wszczętych po wydarzeniach z 9-13 sierpnia.

Adres: SIZO-1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Dzianis Kireszczenko – zatrzymany 8 sierpnia w ramach zamieszek. Początkowo przebywał w areszcie śledczym w Karelichi, następnie został przeniesiony do Grodna.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brześć, 258 V, Baranowicze, 225413

 

  • Aliaksei Karatkou – CEO-deweloper startupu MakeML. Został zatrzymany 27 sierpnia na Placu Niepodległości w pobliżu Czerwonego Kościoła.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

 

  • Stanisław Michajlau – zatrzymany w Pińsku pod zarzutem udziału w masowych zamieszkach. Został później oskarżony na podstawie art. 293 Kodeksu karnego.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brześć, 258 V, Baranowicze, 225413

 

  • Alena Mauszuk – zatrzymana w ramach sprawy karnej dotyczącej masowych zamieszek. Według milicji kobieta rzekomo zaatakowała funkcjonariuszy OMONu kijem.

 Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

 

  • Dawid Mascicki – zatrzymany 2 września pod zarzutem udziału w zamieszkach.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brześć, 258 V, Baranowicze, 225413

 

  • Mikalai Saseu – zatrzymany w nocy z 12 na 13 sierpnia w ramach sprawy dotyczących zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Ihar Saławiej – zatrzymany w związku z zamieszkami w Pińsku.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brześć, 258 V, Baranowicze, 225413

 

  • Jahor Suhoidz – zatrzymany pod zarzutem udziału w zamieszkach. Później otrzymał akt oskarżenia.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Dzanis Czykaliou – zatrzymany 10 sierpnia w Mińsku pod zarzutem udziału w zamieszkach. Dzanis Czykaliou został później oskarżony.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Wiaczaslau Szeliamet – zatrzymany pod zarzutem udziału w zamieszkach.

 Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brześć, 258 V, Baranowicze, 225413

 

  • Wiktar Kuwszynau – dyrektor produktów firmy informatycznej PandaDoc. Został zatrzymany 2 września i postawiono mu zarzuty na podstawie paragrafu 4 art. 209 Kodeksu karnego (oszustwa popełnione przez zorganizowaną grupę lub na szczególnie dużą skalę).

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Aliaksandr Wasilewicz – biznesmen, współzałożyciel portali internetowych kyky.org i TheVillage-Belarus, właścicielem agencji Vondel/Hepta i Galerii Ў, został zatrzymany 28 sierpnia przez przedstawicieli Wydziału Dochodzeń Finansowych. 4 września wręczono mu akt oskarżenia. Z uwagi na podpisanie przez prawnika porozumienia o nieujawnianiu materiałów śledztwa obecnie nie wiadomo, na podstawie którego artykułu kodeksu karnego został oskarżony Aliaksandr. Żona Wasilewicza Nadzieja Zeliankowa jest również podejrzaną w sprawie karnej.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Dzmitry Kubarau – zatrzymany w ramach sprawy karnej dotyczącej zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Wiktar Pancialejeu – zatrzymany w ramach sprawy karnej dotyczącej zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

 

  • Wital Prakapczuk – zatrzymany w Brześciu 19 sierpnia razem z synem Jahorem.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

 

  • Jahor Prakapczuk – zatrzymany w Brześciu 19 sierpnia.

Adres: Areszt śledczy 7, ul Sowiecka Straż Graniczna, 37, Brześć, 224030

 

  • Wiaczaslau Ragaszczuk – zatrzymany w Pińsku, przez trzy dni był ciężko bity. Oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach).

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

 

  • Artur Halimonczyk – zatrzymany w Pińsku w nocy z 9 na 10 sierpnia. Oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach).

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

 

  • Ałeh Rubec – zatrzymany w Pińsku 10 sierpnia. Podczas zatrzymania został ciężko pobity. Podejrzany w ramach sprawy karnej dotyczącej zamieszek.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

 

  • Raman Bahnawiec – zatrzymany w Pińsku w ramach postępowania karnego dotyczącego zamieszek.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

 

  • Daniil Bohnat – zatrzymany w Pińsku w ramach postępowania karnego dotyczącego masowych zamieszek.

Adres: Areszt Śledczy 6, ul Brestskaya, 258 V, Baranovichi, 225413

 

  • Tacciana Kaneuska – pełnomocniczka kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej w Homlu. Kobieta została zatrzymana wieczorem 6 sierpnia.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Jurij Ułasau – pełnomocnik kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej w obwodzie homelskim. Został zatrzymany 6 sierpnia. Jego dom został przeszukany w ramach sprawy karnej: 15 listopada 2019 roku Ułasau miał rzekomo obrazić funkcjonariuszy milicji.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Arciom Sawczuk – oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach).

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Jurij Sawicki – członek grupy inicjatywnej Wiktara Babaryki. Został oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach).

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Aliaksandr Szabalin – członek grupy inicjatywnej Swiatłany Cichanouskiej w Homlu. Został oskarżony o organizację zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Ihnat Sidorczyk – młody reżyser, aktor i poeta. Przebywał w areszcie śledczym w Żodino, później trafił do aresztu śledczego nr 1 w Mińsku. Został oskarżony o organizację zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Arciom Chwaszczeuski – oskarżony na podstawie paragrafu 2 art. 293 kodeksu karnego (udział w zamieszkach).

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Akihira Hajeuski-Hanada, działacz ruchu anarchistycznego, został zatrzymany 12 sierpnia.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Aliaksandr Franckewicz, działacz ruchu anarchistycznego, został zatrzymany 13 sierpnia.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Ihar Jarmolau – wolontariusz sztabu wyborczego Wiktara Babaryki. 18 sierpnia trafił do aresztu KGB.

Adres: SIZO-1, ul. Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Liawon Chalatran – wolontariusz sztabu wyborczego Wiktara Babaryki, zatrzymany w ramach postępowania karnego dotyczącego zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Anton Bialenski – wolontariusz sztabu wyborczego Wiktara Babaryki, zatrzymany w ramach postępowania karnego dotyczącego zamieszek.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Andrei Pazniak – programista, zatrzymanym w sprawie karnej dotyczącej zamieszek. Został ciężko pobity.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Uladzislau Karecki – wolontariusz sztabu wyborczego Wiktara Babaryki, zatrzymany w ramach postępowania karnego dotyczącego zamieszek.

Adres: SIZO-1, ul. Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Siarhei Korszun – bloger kanału na Telegramie “Armia z narodem”, został zatrzymany 21 lipca.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Dzmitry Papou – moderator sieci społecznościowych „Państwo do życia”, zniknął wieczorem 4 czerwca. 10 lipca Dzmitry został oskarżony o „organizowanie lub aktywny udział w działaniach grupowych, które rażąco naruszają porządek publiczny”.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Dzmitry Karaka – jeden z koordynatorów grupy inicjatywnej Wiktara Babaryki. Zatrzymany 18 czerwca

Adres: Poczta Główna, skrytka abonencka 8, Mińsk, 220050

 

  • Zmicer Kazlou – bloger kanału “Szary Kot” na YouTube, został zatrzymany 10 czerwca.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Aliaksandr Kabanau – bloger z Brześcia, autor kanału “Reporter Ludowy” na Youtube i rzecznik prasowy grupy inicjatywnej Swiatłany Cichanouskiej. Zatrzymany 15 czerwca. O tym co się z nim wydarzyło obrońcy praw człowieka dowiedzieli się dopiero 25 czerwca.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Siarhiej Piatruchin – bloger w Brześciu, autor kanałów na YouTube “Reporter Ludowy” i „Youtube-deputowani”. 25 czerwca okazało się, że został zatrzymany w ramach postępowania karnego na podstawie art. 342 kodeksu karnego Białorusi (organizacja i przygotowanie działań rażąco naruszających porządek publiczny).

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Uladzimir Niaronski – bloger, autor kanału na YouTube „Słuck do życia”. 8 maja 2020 roku zaczął odbywać 40 dni aresztu administracyjnego. Wszczęto przeciw niemu sprawę karną na podstawie dwóch artykułów kodeksu karnego.

Adres: Areszt śledczy, ul Sovetskaya, 22A, Zhodino, 222163

 

  • Władimir Dudarau – koordynator grupy inicjatywnej Wiktara Babaryki w obwodzie mohylewskim. Zatrzymany 11 czerwca. Władimir Dudarau pracował wcześniej w Komitecie Wykonawczym miasta Mohylew. W 2018 roku został zastępcą przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Mohylewa, nadzorował budowę i mieszkalnictwo oraz usługi komunalne. Opuścił stanowisko w październiku zeszłego roku.

Adres: Areszt śledczy, ul Krupskaya, 99 A, Mohylew, 212011

 

  • Swiatłana Kuprejewa – przyjaciółka rodziny Wiktara Babaryki i koordynatorka jego grupy inicjatywnej w jednej z dzielnic Mińska. Podejrzana o popełnienie przestępstwa na podstawie paragrafu 2 art. 243 kodeksu karnego (uchylanie się od podatków i opłat w szczególnie dużej wysokości).

Adres do korespondencji: Poczta Główna, skrytka abonencka 8, Mińsk, 220050

 

  • Zmicier Furmanau – członek grupy inicjatywnej Swiatłany Cichanouskiej na stanowisko prezydenta. Został zatrzymany w czasie pikiety wyborczej w Grodnie 29 maja podczas zbierania podpisów.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Aliaksandr Aranowicz – członek ekipy kanału na YouTube „Państwo do życia”, kierowca kampera, mieszkał w mieście Stare Drogi w obwodzie mińskim. Został zatrzymany w czasie pikiety wyborczej w Grodnie 29 maja podczas zbierania podpisów.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Arciom Sakau – członek grupy inicjatywnej Swiatłany Cichanouskiej na prezydenta. Był na pikiecie, aby zebrać podpisy w Grodnie 29 maja. Został zatrzymany 31 maja.

Adres: Areszt śledczy 1, ul Valadarski, 2, Mińsk, 220030

 

  • Iwan Komar – działacz ruchu anarchistycznego. 12 lutego Sowiecki Sąd Rejonowy w Mińsku skazał go na 7 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Po apelacji, 27 marca Sąd Miejski w Mińsku zmniejszył wyrok Iwana Komara do 3,5 roku w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Adres: PK-17, ul. 1 Zavodskaya, 8, Shklou, 213004

 

  • Nikita Jemelianou – działacz ruchu anarchistycznego, skazany 12 lutego 2020 roku przez Mińsk Savetski na 7 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Po apelacji, 27 marca Sąd Miejski w Mińsku zmniejszył wyrok Iwana Komara do 3,5 roku w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Adres: Więzienie nr 4, ul. Krupskaya, 99a, Mohylew, 212011

Jak pojechać do Białorusi
Czytać więcej na ten temat
Вашы персанальныя дадзеныя будуць апрацаваныя Фондам "Беларускі Дом" у адпаведнасці з палітыкай прыватнасці. Памятайце, што вы заўсёды можаце адклікаць сваю згоду.
Ok