Beta

Urazowe uszkodzenie mózgu, zwichnięcie barku, pęknięcie wątroby. Z takimi obrażeniami przywożono pacjentów w ciężkim stanie do Szpitala Pogotowia Ratunkowego w Mińsku.

08.17.2020

Urazowe uszkodzenie mózgu, zwichnięcie barku, pęknięcie wątroby. Z takimi obrażeniami przywożono pacjentów w ciężkim stanie do Szpitala Pogotowia Ratunkowego w Mińsku.

Wciąż nieznana jest dokładna ilość wszystkich poszkodowanych, które trafiły do szpitali wskutek zaciekłych starć na ulicach Mińska i innych miast Białorusi w okresie od 9 sierpnia. Korespondentowi TUT.BY udało się porozmawiać z niektórymi pacjentami, którzy odnieśli poważne obrażenia i obecnie są leczeni w Stołecznym Szpitalu Pogotowia Ratunkowego.

Pacjenci wyrazili zgodę na wykonanie wszystkich zdjęć oraz na podanie postawionych im diagnoz. Zdjęcia te są trudne do obejrzenia nawet dla osób o silnej psychice. Osoby wrażliwe prosimy o powstrzymanie się od oglądania.

Dziennikarzom udało się porozmawiać z sześcioma pacjentami, oto w skrócie ich diagnozy: urazowe uszkodzenie mózgu, liczne siniaki i stłuczenia, szok pourazowy, wstrząs mózgu, urazy wybuchowe, rany odłamkowe, a nawet pęknięcie wątroby.

Wszyscy bohaterowie twierdzą, że zostali pobici przez funkcjonariuszy organów ścigania. Część z nich nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii, inni nareszcie zostali wypisani do domów – lecz wszystkich czekają jeszcze miesiące leczenia i rehabilitacji.

W najbliższym czasie TUT.BY opublikuje wideo z monologami ofiar, w którym szczegółowo opowiedzą co się z nimi działo. Są to: 20-letni Aleksiej Kuraczow, 34-letni Maksim Salnikow, 21-letni Aleksander Alchowski, 19-letnia Maria Zajcewa, 24-letni Kirill Piskarew i 32-letni Aleksander Paszkowski.

Lekarze są oburzeni faktem, że do pacjentów pobitych w izolatorach nie przychodzą eksperci medycyny sądowej aby udokumentować szkody. „Na ogół do szpitala przyjeżdżają eksperci, ale nie do takich pacjentów. Przypomnę, że wezwania dokonuje śledczy prowadzący sprawę” – wyjaśnił jeden z lekarzy.

Aleksiej znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Do tej pory nie może samodzielnie podnieść się z łóżka, przez co może ulżyć sobie tylko przez cewnik.

Maksim. Wyszedł do sklepu po papierosy, został mocno pobity przy wejściu do klatki schodowej. Mężczyzna co jakiś czas traci świadomość. Ma pękniętą wątrobę.

Aleksander. Ma nogi i pośladki całkowicie fioletowe od bicia. Został „powitany” na dziedzińcu swojego domu.

 

 

Maria. Została trafiona granatem błyskowo hukowym. Komunikujemy się z nią głośno: dziewczyna wciąż nie słyszy na jedno ucho. Została oślepiona błyskiem i tylko dzięki soczewkom kontaktowym nie straciła wzroku.

Kirill. W wyniku pobicia doznał zwichnięcia barku. Jak opowiada, na komisariacie zmuszano go do podnoszenia rąk – był systematycznie bity gdyż nie był w stanie unieść w górę uszkodzonej ręki. Rodzina chłopaka złożyła już wniosek o wszczęcie postępowania karnego.

Aleksander. Zatrzymano go razem z przyjaciółmi w samochodzie, został zaciągnięty do mikrobusa z przyciemnianymi szybami gdzie, jak mówi, zaczął się „horror”.

 

Tłumaczenie: Vladimir Stepurko

Źródło TUT.BY: Ksenia Eljaszewicz /

Zdjęcia: Wadim Zamirowski

 

Jak pojechać do Białorusi
Czytać więcej na ten temat
Вашы персанальныя дадзеныя будуць апрацаваныя Фондам "Беларускі Дом" у адпаведнасці з палітыкай прыватнасці. Памятайце, што вы заўсёды можаце адклікаць сваю згоду.
Ok