Beta

Wystawa białoruskiej sztuki taktycznej „Przebudzenie Białorusi”

04.11.2021

Białoruski Dom w Warszawie 9 kwietnia, dosłownie 8 miesięcy od sfałszowania wyborów prezydenckich i początku protestów w Białorusi, otworzył wystawę współczesnych białoruskich artystów i projektantów „Przebudzenie Białorusi”.

Wystawa poświęconą wydarzeniom społeczno-politycznym, które mają obecnie miejsce na Białorusi. Design i sztuki wizualne są jednymi z głównych motorów protestów na Białorusi. Tysiące żywych i wzruszających obrazów, plakatów, kolaży i dzieł street artu stało się nie tylko odbiciem białoruskich wydarzeń, ale inspiruje Białorusinów do obrony swoich praw, do walki o prawdę i sprawiedliwość.

Na wystawie zaprezentowane 66 prac 14 autorów: Yury Ledzian, Street Wind, Hanna Kruk, Hanna Murajda, 84n30, Anna Redko, Yana Vyrzhemkovskaya, Lilia Kvatsabaya, Marharita Tichanovič, Maxim Osipau, Alina Shulhouskaya, Gleb Kashtanov, Darya Trublina, Pasha Cas. Te prace emocjonalnie oddają atmosferę protestów, które trwają na Białorusi od 9 sierpnia 2020 roku, opowiadają o bohaterach i katach białoruskiejrewolucji, zbrodniach reżimu i szlachetnych czynach Białorusinów, którzy się nie bali i kontynuują swoją walkę. Niektóre z tych prac stały się legendarne, były publikowane w znanych czasopismach, wysyłane jako pocztówki do więźniów politycznych, ich projekcje wyświetlano na budynkach i domach mieszkalnych, były malowane na ścianach, wywieszane jako plakaty na protestach i składane na grobach nowych białoruskich bohaterów.

W piątek odbyła się prezentacja wyłącznie dla dziennikarzy. Jak tylko będą zmienione ograniczenia z powodu epidemii Covid-19, Białoruski Dom będzie mógł zaprosić odwiedzić wystawę wszystkich chętnych. A w tym czasie zapraszamy obejrzeć zdjęcia:

Mamy nadzieję, że poczujecie ducha wolności białoruskiego społeczeństwa i nigdy nie pozostaniecie obojętni na przyszłe losy Białorusi i jej odważnego narodu, który teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje wsparcia cywilizowanego świata w walce przeciwko tyranii i dyktaturze.

Jak pojechać do Białorusi
Czytać więcej na ten temat
Вашы персанальныя дадзеныя будуць апрацаваныя Фондам "Беларускі Дом" у адпаведнасці з палітыкай прыватнасці. Памятайце, што вы заўсёды можаце адклікаць сваю згоду.
Ok